اجرای طرح ۹۰-۹۰-۹۰ ایدز در ایران/مالاریا در کشور مهار شد

اجرای طرح ۹۰-۹۰-۹۰ ایدز در ایران/مالاریا در کشور مهار شد

دکتر سیدحسن هاشمی – وزیر بهداشت که در دومین نشست فنی و مشورتی رکن منطقه‌ای صندوق جهانی ایدز، سل و مالاریا اظهار داشت: ایران موفق شده با برنامه کاهش آسیب خود، که هم در محیط زندان و هم در سطح جامعه اجرا می‌شود، انتقال اچ‌آی‌وی را در مصرف‌ کنندگان مواد تزریقی مهار کند؛ هر چند مصرف تزریقی کماکان یکی از عوامل اصلی همه گیری اچ‌آی‌وی در کشور به شمار می‌آید، اما سهم دیگر راه‌های انتقال اچ‌آی‌وی در حال افزایش است.

آمادگی ایران برای موج جدید اچ آی وی

هاشمی با اشاره به این نکته که پاسخ نظام سلامت ایران به موج‌ جدید انتقال اچ‌ آی‌ وی در حال تکامل است، گفت: در یک سال گذشته فراوانی مراجعه به مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری ۸ برابر و تعداد آزمایش‌های انجام شده ۴ برابر و افراد زیر پوشش درمان ضدویروسی ۲ برابر شده است؛ ۱۶۰ پزشک درمانگر برای خدمات سرپایی ایدز تربیت شده‌اند که به شکل شبکه‌ای در تماس با مرکز تحقیقات ایدز هستند.

وی در این مورد افزود: با حمایت صندوق جهانی، ۱۳ قطب آزمایشگاهی در کشور با بهترین تجهیزات برای تشخیص، مراقبت و بررسی تأثیر درمان اچ‌آی‌وی راه‌اندازی شده است. بازنگری برنامه کاهش آسیب و نظام مراقبت بیماری‌های آمیزشی به نحوی که تمام مراجعان مراکز از نظر اچ آی وی آزمایش بشوند از جمله اقدامات بوده است.

ایران متعهد است

وزیر بهداشت گفت: چهارمین برنامه کشوری ایدز با چشم انداز پایان بخشیدن به همه گیری ایدز تا سال ۲۰۳۰ با اتخاذ رویکرد مسیر سریع دربرگیرنده اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ است، در اسفندماه ۱۳۹۴ به تصویب شورایعالی سلامت و امنیت غذایی به ریاست رئیس جمهور رسید. این اقدام، به عنوان نخستین کشور منطقه در این راستا نشانگر تعهد جمهوری اسلامی ایران به تلفیق رویکردهای تجربی و مبتنی بر شواهد و با در نظر گرفتن ملاحظات فرهنگی است.

به گزارش وزارت بهداشت – وی همچنین مهمترین نشانه تعهد ایران را سرمایه گذاری آن در کشور به این همه گیری‌ها به ویژه برای جمعیت در معرض خطر دانست و گفت: بیش از ۹۵ درصد هزینه های مرتبط با HIV از منابع داخلی تأمین می‌شود و این روند با سازماندهی مناسب در ساختار نظام سلامت و تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در استان‌ها، افزایش خواهد یافت.

 

ایران و کنترل مالاریا و سل:

هاشمی با اشاره به کمک های صندوق جهانی عنوان کرد: با مشارکت صندوق جهانی، مالاریا در کشور مهار شده است به نحوی که بروز سالیانه از ۸ هزار به ۵۴ مورد (در سال ۱۳۹۴) رسیده است و ما در آستانه ریشه‌کنی این بیماری در کشور هستیم؛ بروز و شیوع سل نیز به شکل چشمگیری کاهش یافته است و مداخلات درمانی مؤثر واقع شده‌اند، هرچند ما شاهد ورود تعدادی بیماران مبتلا به سل بسیار مقاوم به درمان از برخی کشورهای همسایه هستیم. در این زمینه با حمایت صندوق جهانی تجهیزات پیشرفته تشخیصی در کشور فراهم شده و برنامه درمان سل مقاوم در ۱۱ قطب کشور برقرار شده است و برنامه راهبردی کشوری را با توان بالایی پیگیری می‌کنیم.

از سازمان‌های بین المللی تا نهادهای خیریه:

وزیر بهداشت با قدردانی از کمک‌های سازمان های بین المللی، از جمله صندوق جهانی ایدز، سل و مالاریا، گفت: ایران و شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور با تصویب تأمین منابع مالی برنامه چهارم راهبردی ایدز و دستور اجرای آن به دستگاه‌های مجری گام بلندی برداشته است و امیدوار است مرحله جدیدی از تبادل دانش، فن آوری و تجربه را شاهد باشیم.

هاشمی افزود: نقش نهادهای خیریه، سازمانهای غیردولتی و بخش خصوصی نیز باید ارتقا بیاید چون تنها با همراه کردن شرکای جدید و شتاب بخشیدن به اقدامات است که می‌توانیم این همه‌گیری‌ها را برای همیشه پایان دهیم.

نقش کلیدی طرح تحول سلامت

وی در ادامه تعهد جمهوری اسلامی ایران به حفظ سلامت و کرامت افرادی که با اچ‌آی‌وی زندگی می کنند را تزلزل ناپذیر دانست و عنوان کرد: طرح تحول نظام سلامت که با حمایت مسئولان عالی نظام و با قوت و استحکام در ایران شروع شده، امکان هدایت پاسخ به همه گیر‌ی‌ها را به سوی مناطق و جمعیت‌هایی که بیشترین نیاز را به آن دارند، فراهم می‌کند و بنابراین پیشرفت به سمت هدف نهایی، یعنی پایان بخشیدن به همه گیری این سه بیماری، را تسریع می‌کند.

هاشمی همچنین با اشاره به بیش از سی سال تجربه موفقیت آمیز شبکه بهداشت یادآور شد: دستیابی به این اهداف مذکور تنها با ادغام برنامه‌های HIV در نظام شبکه بهداشت، به کار گرفتن طیف کامل ذینفعان و استفاده دقیق از آمار و اطلاعات جهت بهبود مستمر کمیت و کیفیت برنامه‌ها، امکان پذیر است.

نقش ایران در منطقه

وزیر بهداشت ضمن اشاره به بالاترین روند افزایش ایدز و کمترین پوشش درمانی جهان در منطقه مدیترانه شرقی تاکید کرد: در حال حاضر ۹۶% از نیاز دارویی ایران در داخل کشور تأمین می‌شود و با پیشرفت‌های حاصله امکان تولید داروهای پیشرفته ایران در سایر کشورهای منطقه نیز فراهم آمده است و ما مشتاق همکاری‌های بین‌المللی برای کاهش هزینه درمان، بهبود دسترسی به خدمات پیشگیری، مراقبت و درمان و پوشش همگانی سلامت هستیم تا بتوانیم اهداف ۹۰-۹۰-۹۰ برای ایدز، ریشه‌کنی مالاریا و پیشرفت به سوی مهار سل را محقق کنیم.

لزوم تلاش برای حل مسائل جدی تر منطقه

وزیر بهداشت در پایان به فجایع منطقه اشاره کرد و گفت: در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی مسائل خیلی جدی تری وجود دارد که در رقابت با موضوعات سلامت توجه و منابع ما را به خود جلب می‌کند به ویژه آنهایی که بر اثر درگیری‌های داخلی یا مداخلات غیر انسانی و فاجعه بار مانند بمباران تجمعات انسانهای بی پناه در یمن پدید آمده‌اند؛ یک برنامه جامع‌تر و مؤثرتر برای کاهش خطرات و تأمین خدمات بهداشتی و درمانی در این مناطق عملیاتی چالش‌برانگیز لازم است .

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال فرمایید

نمادهای اطمینان

logo-samandehi