رشد محسوس تولید مکمل های تغذیه ای در کشور

رشد محسوس تولید مکمل های تغذیه ای در کشور

دکتر امیرحسین جمشیدی در گفت و گو با ایفدونا با بیان اینکه امروزه بسیاری از افراد همزمان با رژیم غذایی عادی و وعده‌های غذایی روزانه خود از موادی به عنوان مکمل هم استفاده می‌کنند. اظهار کرد: البته میزان مصرف مکمل در هر فرد با فرد ديگر متفاوت است؛ ضمن اینکه برای بسياری افراد مصرف مكمل‌ها به توصيه پزشكان بسيار ضروری است.

وی با اشاره به اینکه معمولاً همه افراد به مكمل نياز ندارند، عنوان کرد: چنانچه رژيم غذايی اصولی و علمی باشد تمام مواد غذايی به‌اندازه كافی به فرد می‌رسد و نياز به حمايت تغذیه‌ای نیست.

دکتر جمشیدی بیان کرد: مكمل‌های غذايی فقط به‌ منظور حمايت تغذيه‌ای و برای رسيدن به هدفی خاص تجويز می‌شود اما چه بخواهیم چه نخواهیم و چه بدانیم یا نه،  گرایش به مصرف مکمل های تغذیه ای در کشور ما با  رشد فزاینده ای مواجه شده است.

وی ادامه داد: طبیعی است اگر سیستم قانونی کشور پاسخگوی این خواسته نباشد بازار غیر رسمی و قاچاق با معضلات اقتصادی و مهمتر از آن سلامتی که ایجاد می کند بازار را اشباع خواهد کرد.

مدیر کل نظارت بر فرآورده‌های طبیعی،سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو اضافه کرد: به همین دلیل  در برنامه ریزی های صورت گرفته در سازمان غذا و دارو  توانستیم با کمک ۹۰ شرکت داخلی و ۲۸ شرکت قراردادی  تعداد مکمل های تغذیه ای فهرست کشور را به حدود یک هزار و ۴۵۵ مورد برسانیم .

دکتر جمشیدی در ادامه گفت: این تعداد تولید در حالی است که اگر به  تعداد ۳۳۲مجوز صادر شده برای این فراورده ها در سال ۹۲ که با  آغاز دولت تدبیر و امید نیز همراه بوده است نگاهی بیاندازیم و آن را با مجوزهای  صادر شده در سال های۹۳ و ۹۴ که به ترتیب ۸۵۴ و ۱۳۰۴ پروانه را شامل می شود مقایسه کنیم  تایید خواهد شد که تعداد یک هزار و ۴۵۵ مورد صدور پروانه تولید البته با لحاظ پروانه های صادره در چهار ماهه نخست سال جاری ، رشد قابل توجهی را در این حوزه نوید می دهد.

این مقام مسئول افزود: آمار عددی تولید مکمل های تغذیه ای در سال ۹۳ بالغ بر ۲هزارو ۷۰۰ میلیارد بوده که در سال ۹۴ به حدود ۳ هزار و۳۰۰ میلیارد رسیده است.

دکتر جمشیدی عنوان کرد: قابل توجه اینکه  ارزش  تولیدات بالا در هر دو سال مذکور به ترتیب به۲۹۴ و۳۵۴میلیارد تومان رسیده است که همه این آمار و ارقام بیان می کنند سازمان غذا و دارو در راستای سیاست های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری و اقتصاد مقاومتی، عملکرد قابل قبولی از خود بروز داده است.

وی اظهار کرد: با تمامی  این اوصاف پیشنهاد اساسی ما به مردم  این است که با خوردن غذاهای طبيعی مناسب، متعادل و متنوع، تندرستی بدن را تضمين کنند.

دکتر جمشیدی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه غذاهای متنوع براساس انرژی مورد نياز مورد استفاده قرار بگیرد به مصرف مكمل‌ها نيازی نخواهد بود ضمن آنکه طبق قانون، صلاحيت تجویز مکمل غذایی با پزشک است یعنی پزشک  موظف است پس از گرفتن شرح‌ حال، معاينات دقيق و گاهی هم آزمايش‌های پاراكلينيک در صورت ضرورت اقدام به تجویز مکمل کند.

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال فرمایید

نمادهای اطمینان

logo-samandehi