زنجبیل در کشور هندوستان

زنجبیل در کشور هندوستان

زنجبیل را در کشور هندوستان “سیب زمینی داغ” می گویند و کاربردی بیش از ادویه دارد. زنجبیل گرما بخش است، سرمای نامطبوع بدن را از بین می برد، به هضم غذا کمک کرده و معده را آرام می کند. مصرف “سیب زمینی داغ” در چین و هند تاریخچه ای ۲۵۰۰ ساله دارد. در سانسکریت هندی از زنجبیل به عنوان “گیاه سوزاننده” نام برده شده است. بر اساس این متون خدای آتش هندوان، جایگاه این ادویه را در معده انسان ها قرار داده و تنظیم احساسات، هضم غذا و میل جنسی را به آن سپرده است. در قرن نهم میلادی پای زنجبیل به کشورهای عربی باز شد و پس از آن به یونان و رم و دیگر کشورهای اروپایی رسید و جای خود را در فرهنگ آشپزی و پزشکی اروپا باز کرد.
زنجبیل گیاهی زیرزمینی است.ساقه های ریشه دار زنجبیل عبارت از دكمه ای به هم پیچیده،ضخیم و قهوه ای روشن که در زیر زمین رشد و نمو پیدا می کند. گل ‌های زنجبیل سبز مایل به زرد با لبه‌ای ارغوانی و لکه‌های کرم‌ رنـگ و گل‌آذین مخروطی و کوچک و سنبله‌ای متراکم است که در تابستان از زمین ساقه بیرون می‌زند.
زنجبیل به ساخت غشا مخاطی دستگاه گوارشی کمک می کند، باعث ترشح بیشتر شیره معده، بزاق دهان، تقویت روده، کاهش نفخ، گرفتگی عضلات و جلوگیری از یبوست می شود. زنجبیل هم چنین به تسهیل گردش خون کمک کرده و موجب کاهش سرگیجه و حالت تهوع می شود، به همین دلیل دمنوش زنجبیل برای بیمارانی که دوران شیمی درمانی شان رو طی می کنند بسیار توصیه می شود. به دلیل خواص ضد التهابی زنجبیل، مصرف آن در درمان زکام، برونشیت و التهاب سینوسی نیز بسیار موثر است.
یک قاشق غذاخوری زنجبیل تازه(۶ گرم) حاوی ۵ کالری، یک گرم کربوهیدرات و مقدار بسیار جزئی چربی، پروتئین و فیبر می باشد.

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال فرمایید

نمادهای اطمینان

logo-samandehi