هاشمی: حدود ۲۳ درصد ایرانیها، به اختلالات اعصاب و روان مبتلا هستند

هاشمی: حدود ۲۳ درصد ایرانیها، به اختلالات اعصاب و روان مبتلا هستند

دکتر سید حسن هاشمی در آیین افتتاح همزمان ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی جدید در کشور در سالن شهدای اهواز، اظهار داشت: در ایران حدود ۱۵ درصد از مبتلایان به اختلالات اعصاب و روان، دارای اختلالات اضطرابی هستند و اگر کم خوابی، بی خوابی و اختلالات خلق و خوی را به آن اضافه کنیم، حدود ۲۳ درصد از مردم ایران، به اختلالات اعصاب و روان مبتلا هستند.

به گفته هاشمی، در ایران به دلایلی مانند زندگی نوین و ماشینی، مشکلات خانوادگی، ازدواج‌های منجر به طلاق، اعتیاد به مواد مخدر، بیکاری، جنگ تحمیلی و …شاهد بروز بیماری‌های اعصاب و روان بوده‌ایم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: حمایت‌های محدودی از سوی خانواده‌ها و دستگاه‌های مسئول مانند وزارت بهداشت و رفاه از بیماران اعصاب و روان صورت می‌گیرد، اما امروز بسیار خوشحال‌تر می‌شدم که بجای افتتاح ۱۰۰۰ تخت جدید روانپزشکی، می‌توانستیم ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی تعطیل کنیم و مردم کمتر به آن مبتلا شوند.

دکتر هاشمی یادآور شد: در محیط خانه در شهر و روستا برخی از رفتارها با وجود آموزه‌های دینی و اخلاق اسلامی، مناسب نیست و نگاه‌های آلوده، رواج دروغ، تهمت، بدگمانی و بدبینی در کشور می‌تواند از عوامل بروز بیماری‌های اعصاب و روان باشد.

هاشمی: حدود ۲۳ درصد ایرانیها، به اختلالات اعصاب و روان مبتلا هستند

 

وزیر بهداشت اضافه کرد: توجه بیش از پیش به مادیات، برتری و قدرت طلبی که از صفات مذموم انسان است، می‌تواند بیماری‌های اعصاب و روان را در کشور گسترش دهد. بنابراین باید جامعه به صورت مداوم، خودش را پالایش کند.

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر نقش رفتار مسئولان در بروز بیماری های اعصاب و روان، گفت: آمارهای مربوط به اختلالات اعصاب و روان، فقط منحصر به مردم نیست و در مسئولان هم ممکن است این اتفاق رخ دهد و خیلی بد است که مسئولی در موقعیتی اثرگذار باشد و مشکلات و اشکالات خود را نبیند.

دکتر هاشمی، اعتراف بیمار به داشتن بیماری اعصاب و روان را مهم و موجب پیگیری برای درمان بیماری عنوان کرد و با اشاره به بیماری دوقطبی به عنوان یکی از بیماری‌های اعصاب و روان گفت: متاسفانه به این بیماری توجه نمی‌کنیم.

وزیر بهداشت نقش خانواده‌ها در پذیرش بیماری فرزندان‌شان را بسیار حائز اهمیت دانست و با اشاره به نقش رسانه‌ها و صداو سیما در آگاهی بخشی مردم در زمینه بیماران اعصاب و روان گفت: بیش از ۲۰ درصد جامعه مبتلا به نوعی از بیماری‌های اعصاب و روان هستند و با اطلاع از آن می‌توان در جهت کمک به این بیماران اقدام کرد.

وزیر بهداشت با توجه به نقش بسزای پیشگیری نسبت به درمان خاطرنشان کرد: اول از همه باید پیشگیری کنیم و اجازه ندهیم، این بیماری ها بیشتر شود و خانواده ها نقش مهمی در این زمینه دارند.

دکتر هاشمی از تغییر سبک زندگی مردم، سرد شدن روابط خانوادگی و افزایش سن ازدواج در زندگی امروز به عنوان عوامل تشدید کننده بحران های روانی جامعه یاد کرد و گفت: بخشی از این کار و اصلاح این موضوع به عهده مردم و خانواده‌هاست که باید مراقبت کنند، اما در عین حال مسئولین نیز باید شرایطی را فراهم آورند که کشور در آرامش باشد و طبیعی است که هر چقدر تنازع به خصوص در تربیون های عمومی وجود داشته باشد و به شکلی در جامعه احساس ناامنی پمپاژ کند، جامعه بیشتر دچار التهاب خواهد شد.

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال فرمایید

نمادهای اطمینان

logo-samandehi