ویتامین D‌ بخورید تا در معرض خطر MS قرار نگیرید

ویتامین D‌ بخورید تا در معرض خطر MS قرار نگیرید

از نشانه ها و علائم بروز بیماری ام اس در افراد مختلف چه میزان اطلاع دارید چه راهکارهایی به ما در پیشگیری از مبتلاشدن به این عارضه خطرناک کمک می کنند کاهش  ویتامین دی مهمترین عامل برای ابتلای ما به این بیماری خطرناک به شمار می رود .

مولتیپل اسکلروزیس یا MS، یک بیماری مزمن عصبی است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم سیستم عصبی مرکزی حمله می کند. ام اس بر اثر پاسخ سیستم ایمنی بوجود می آید و باعث التهاب در سیستم عصبی مرکزی می شود. التهاب، باعث نابود شدن میلین می شود. میلین یک بافت چربی است که از رشته های عصبی محافظت می کند.

سن ابتلا به این بیماری معمولا بین ۲۰ تا ۵۰ سالگی است و احتمال بروز آن در زنان دو برابر مردان است.

یکی از جدیدترین مطالعات منتشرشده در Neurology، شواهدی را تقویت می‌کند مبنی بر این‌که ویتامین D می‌تواند برای افراد مبتلا به MS مفید باشد. این مطالعه فقط نشان می‌دهد که مقدار خیلی زیادی از ویتامین دی (۱۰۴۰۰ واحد بین‌المللی در روز)، میزان سلول‌های سیستم ایمنی خاصی که در روند بیماری MS نقش دارند را کاهش می‌دهد.

دکتر پیتر کالابرسی، استاد دانشگاه جان هاپکینز و مسئول این مطالعه، می‌گوید: «من قصد ندارم که هیچ ادعایی فراتر از این مطرح کنم». دکتر کالابرسی به همراه تیم تحقیقاتی‌اش در این مطالعه، مصرف ویتامین D در بین ۴۰ فرد بزرگسال را بررسی کردند.

ویتامین D‌ بخورید تا در معرض خطر MS قرار نگیریدیک گروه در طول شش ماه، هر روز ۱۰۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D مصرف می‌کرد و گروه دیگر، روزانه فقط ۸۰۰ واحد بین‌المللی از ویتامین D. در پایان مشخص شد اعضای گروهی که مقدار زیادی ویتامین D مصرف کرده بودند، با تغییراتی مواجه شده‌اند. در واقع، فعالیت سیستم ایمنی بدن این افراد دچار تغییر شده بود.

مهم‌ترین تغییر این بود که سلول‌های تولیدکننده پروتئین التهابی interleukin-۱۷ کمتر شده بودند. با همه این نتایج، دکتر کالابرسی تاکید می‌کنند که مصرف ویتامین D برای بیماران MS فقط باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

بنا بر دلایل ذکر شده شاید دریافت آنتی اکسیدان ها در کنترل علائم MS مؤثر باشد. آب یونیزه قلیایی به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی قوی می‌تواند با خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد موجود در بدن، به این بیماران کمک شایانی بنماید.

از جمله عواملی که منجر به عود بیماری و افزایش احتمال بروز حملات می‌شود، بروز عفونت‌ها و بیماری‌ها در بدن است. ابتلا به این بیماری‌ها با فعال کردن سیستم ایمنی بدن، تخریب در سلول‌های عصبی و در نتیجه دمیلینه شدن را افزایش می‌دهد که در نتیجه بیماری عود نموده و آسیب بافت عصبی افزایش می‌یابد.

آب یونیزه قلیایی با خاصیت آنتی اکسیدانی، با عوامل بیماری زا و رادیکال‌های آزاد مبارزه نموده و آن‌ها را از بین می‌برد. همچنین قدرت جذب بالای آن به نفوذ مؤثرتر آن در بافت‌ های بدن جهت پاک‌سازی سلول‌ها و حذف مواد زائد کمک می‌نماید.

این مقاله را دوست داشتید؟ آنرا به اشتراک بگذارید

اخبار مرتبط

دیدگاه خود را ارسال فرمایید

نمادهای اطمینان

logo-samandehi